Stravovanie v tehotenstve. Ako na to?

Tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Ideálne je, ak je plánované a telo ženy je naň pripravené. Najideálnejšie by bolo, keby pred plánovaným tehotenstvom boli  obaja partneri zdraví v ideálnom energetickom stave pripravení na to, aby ich telo bolo bez pomoci liekov pripravený poradiť si so všetkými záťažami a zdravotnými problémami, ktoré by s oplodnením a tehotenstvom mohli  súvisieť. Bicom túto možnosť poskytuje. Zároveň vieme pomôcť párom, ktoré z nejakých dôvodov otehotnieť nevedia.

Aj v priebehu tehotenstva sa dajú robiť využívať programy, ktoré neuškodia plodu a pred skončením tehotenstva programy na uľahčenie pôrodu.

Stravovanie a pitný režim sú základom zdravia dieťatka a matky. Strava v tehotenstve musí byť kvalitná, čo sa týka obsahu živín, vitamínov, minerálov, stopových prvkov, lebo všetko, čo dieťatko potrebuje a nedostane v strave matky si vezme z jej tela. Aj v tehotenstve vieme vytestovať potravinové intolerancie, teda potraviny, ktoré by tehotná mala obmedziť, lebo jej samotnej a teda aj dieťatku môžu spôsobovať zdravotné problémy.

 Pozor na množstvo stravy. Už dávno neplatí, že v tehotenstve je potrebné „jesť za dvoch“. Veľmi nebezpečné sú najmä „prázdne“ kalórie  pochádzajúce z jednoduchých cukrov.

Základné informácie o pravidlách stravovania v tehotenstve ako aj vhodných potravinách v jednotlivých trimestroch tehotenstva nájdete  v tejto časti stránky ďalej.

 

Stravovanie v 1.trimestri

Stravovanie v 2. trimestri

Stravovanie v 3. trimestri

 

"Dvakrát dobre namiesto dvakrát veľa"

To by malo byť heslom výživy v tehotenstve. Energetická spotreba, čiže spotreba kalórií, sa počas tehotenstva pohybuje len max. 15 % nad spotrebou pri racionálnom stravovaní pred tehotenstvom ( aj to len v druhom a treťom trimestri). Spotreba minerálov, stopových prvkov a vitamínov je však silne zvýšená. Preto by tehotné ženy mali dbať na mimoriadne hodnotnú stravu obsahujúcu veľa zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, strukovín a rýb.

Výživa by počas tehotenstva mala pozostávať z 10 % bielkovín, 35 % tukov, pričom obzvlášť dôležité sú rastlinné tuky (rastlinné oleje a orechy) a z 55 % sacharidov. Okrem toho by sa malo( kvôli zabráneniu zápche) prijímať veľa stravy bohatej na balastné látky(vlákninu), ako celozrný chlieb, surová zelenina a čerstvé ovocie, čo súčasne poskytuje potrebné vitamíny a minerály. Okrem toho sa odporúčajú  2-3 jedlá obsahujúce ryby( z toho aspoň raz morské)  týždenne.

Bielkoviny: v tehotenstve je potrebný zvýšený príjem – okolo 80-100g denne. Zdrojmi sú sója, sójové produkty tofu alebo tempeh, riasy( najmä Nori), strukoviny, celozrnné obilniny. Príjem mäsa ako zdroja bielkovín by mal tvoriť polovicu z nutričnej potreby, ale malo by to byť mäso chudé.

3-omega mastné kyseliny: ryby (najmä tučné - losos, úhor, sleď, tuniak, makrela), sója, riasy, podrvené semená ľanu alebo sezamu. Sú podstatné pre vývoj nervovej sústavy dieťaťa! Naša populácia trpí nedostatkom 3-omega mastných kyselín.

Úplne vynechajte surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso (tatársky biftek, krvavé steaky), pretože sa vystavujete riziku infekcie toxoplazmózou ktorá môže viesť k vážnemu poškodeniu zraku a mozgu plodu, alebo v neskoršom veku dieťaťa k psychickým poruchám a epilepsii. Ďalším rizikom takéhoto mäsa je infekcia pásomnicou alebo svalovcom stočeným.

Nevhodné sú mäsové konzervy a údené mäsové výrobky pre vysoký obsah solí a mnohých toxických látok, zvyškov antibiotík a hormónov.

 Vyhnite sa taveným syrom pre vysoký obsah fosforečnanov – taviacich solí, viažu na seba vápnik a zaťažujú organizmus.

Z jedálnička úplne vynechajte zrejúce syry (Balkánsky syr) a syry s  plesňou (Hermelín, Encián, Plesnivec, Niva, Camembert, Brie), hrozí nebezpečenstvo listeriózy. U tehotných je 20-30 krát vyššiu pravdepodobnosť nákazy. Pri nákaze hrozí nebezpečenstvo potratu, riziko predčasného pôrodu, poškodenie plodu.

Nejedzte majonézové šaláty, surové vajíčka, tepelne neupravené mäsové výrobky, zmrzlinu, v stánku kúpené grilované mäso, grilované kurčatá, obložené bagety – nebezpečenstvo nákazy salamonelózou.

V reštaurácii si neobjednávajte zeleninové šaláty – neviete, či zelenina bola dokonale umytá. Nejedávajte tam  ani hranolky, neviete či zemiaky neboli naklíčené a obsahujú pre tehotné nebezpečný solanin.

Zo stravy úplne vylúčte stužené rastlinné tuky, obsahujúce zdraviu škodlivé trans-formy mastných kyselín, ktoré ohrozujú zdravý vývoj centrálnej nervovej sústavy dieťaťa. Nachádzajú sa v pečive, keksoch, väčšine čokolád, zmrzline, rastlinných „maslách“ ako Hera, Rama, Palma, Veto, Palmarín, Linco, Flóra, instantných polievkách, dressingoch. Obsahujú ich aj fast food (hamburger, cheesburger, hranolky, fornetti a výrobky z lístkového cesta, keksy, dobošky, tukom plnené oplátky, sušienky, šišky, krémové koláče,čipsy a krekry, lacné mliečne a biele čokolády, lacné sladké raňajkové cereálie, omáčky, zmrzliny, pudingy .

 Najvhodnejší na prípravu jedál za tepla je rafinovaný repkový alebo rafinovaný olivový olej. Ľanový a slnečnicový panenský alebo extra panenský olej tepelne neupravujte, používa sa len v studenej kuchyni. Pri vyprážaní a prepálení sa mení na trans formu, ktorá je karcinogénna.

Biela múka vás ochudobňuje o minerály, ktoré sú potrebné pre spracovanie zložených cukrov. Nahraďte ju celozrnnou.

Biely cukor vynechajte úplne, oslabuje imunitný systém a ochudobňuje vás o cenné minerály. Nahraďte ho aspoň hnedým alebo používajte trstinovú melasu Blackstrap. Dá sa kúpiť v obchodoch zdravej výživy. Med je pre vysoký glykemický index takisto nie veľmi vhodný. Cukor obsahujú aj bežne predávané džemy a mnohé zaváraniny. Odolávajte cukrárenským výrobkom. Cukrárni sa radšej vyhnite.

Jednoduchý ( zlý) cukor zapríčiňuje, že sa rodia deti s vyššou pôrodnou váhou, pôrod môže byť potom komplikovanejší, hrozí nebezpečenstvo tehotenskej cukrovky.

Zložené( komplexné) cukry (sacharidy) - dobré,  váš organizmus môže  získavať z rastlinných potravín – zemiaky, ryža, obilniny, ovocie, zelenina. Optimálnym zdrojom je chlieb a pečivo z celozrnnej múky. V tehotenstve môže byť výrazná chuť na sladkosti, snažte sa ich nahradiť ovocím, orieškami, obilninovými kašami. V tehotenstve je spomalený pohyb čriev, preto je potrebné vyššie množstvo nerozpustnej vlákniny – celozrnné obilniny, zelenina, ovocie, semená, riasy.

Riasy (napríklad chlorella) je možné konzumovať počas celého priebehu tehotenstva, (ale iba ak sme s ich konzumáciou začali už pred tehotenstvom a organizmus sa detoxikoval), obsahujú totiž  veľa železa a vlákniny. Užívajte ich v malých dávkach, ale pravidelne. Ak ste ich pred tehotenstvom nepoužívali, v tehotenstve už  s ich používaním nezačínajte ,lebo v tehotenstve sa detoxikovať nedá.  Škodlivé látky by prenikali cez placentu aj do tela dieťaťa.

Pite minimálne 2 l tekutín denne (3-4 dl na 10 kg vašej hmotnosti ), ak to okolnosti dovolia, tak viac  v závislosti od klimatických podmienok. Vhodné sú najmä minerálne a stolové vody, obyčajná vodu z vodovodu, zeleninové  a bylinné šťavy, 100% ovocné šťavy riedené vodou.

Určite sa vyhnite limonádam s obsahom cukru, kofeínu a chinínu. Pri kupovaní ovocných džúsov si prečítajte zloženie.

Čierne a zelené čaje užívajte obmedzene.

 Pred užívaním bylinkových čajov sa poraďte s odborníkom, či sú vhodné aj pre tehotné.

Alkohol je v tehotenstve nevhodný, je najlepšie sa mu úplne vyhnúť. Etanol je pre plod toxický v akejkoľvek podobe . Tehotná odbúrava kofeín oveľa pomalšie, preto s kávou a kofeínovými nápojmi v tehotenstve opatrnejšie. V čase tehotenských nevoľností alebo pri nízkom tlaku, je šálka kávy a mliekom alebo smotanou, alebo pohár coca-coly alebo pepsy-coly pre tehotnú možno poslednou záchranou...

Pšeničné klíčky znižujú riziko potratov a nedonosenia dieťaťa! Môžete si ich kúpiť sušené, alebo ako klíčkový olej, prípadne si kúpiť pšenicu, sóju, mungo, šošovicu, cícer ako zrno a nakličovať si ju doma. Spôsob prípravy klíčkov poskytneme na požiadanie. Dodržiavajte postup nakličovania, najmä premývanie semien a klíčky neskladujte dlho, aby sa zabránilo vzniku plesní. Nekupujte si naklíčené klíčky v obchode, ich kvalita nemusí byť zodpovedajúca. Klíčky fazule mungo a šošovice sa dajú jesť surové, ostatné nakličované potraviny iba po tepelnej úprave.

Jedzte veľa surovej zeleniny a ovocia -  najmenej 500g denne Sú dôležité pre udržiavanie pohybov čriev (ovocie, najmä sladké, však obsahuje veľa jednoduchého cukru, takže to s jeho konzumáciou nepreháňajte, stačia 2 porcie, ale denne, najlepšie v dopoludňajších hodinách, nie večer).

Klinčeky a škorica môžu vyvolať silné kontrakcie maternice, minimalizujte ich .

V obmedzenom množstve používajte kardamon, oregano a zelený petržlen.

Obezita matky býva častou príčinou komplikácií po pôrode a dieťaťu sa dopredu vlastne programuje obezita v budúcnosti, a preto sa držte zásady „nejesť za dvoch“. Podvýživa, naopak, vedie k poruchám mentálnych funkcií a zníženej obranyschopnosti dieťaťa. V prvom trimestri nepotrebujete zvýšený energetický príjem v potrave, v druhom a treťom trimestri by sa mal zvýšiť asi o 13% (1200kJ/deň), čo je približne jeden krajec celozrnného chleba s plátkom syra. Jedzte 5-krát denne, jedlo si rozdeľte takto: raňajky – 20%, desiata – 10%,  obed – 30-35%, olovrant 10-15%, večera – 20%. Jedálny lístok si prispôsobte ročnému obdobiu. Optimálny hmotnostný prírastok v tehotenstve je 8-12 kg (1-1,5 kg za mesiac).

Váhové zastúpenie orgánov a tkáni v tele matky v tehotenstve je približne takéto:

Plod                                           3400 g

Placenta                                       650 g

Maternica                                    970 g

Prsná tkáň                                   405 g

Amniová tekutina                       800 g

Zvýšenie objemu krvi               1450 g

Zvýšenie vody v tele                 1480 g

Zvýšenie tukovej tkáne matky   3345 g

Celkom                                   12500 g

 

Nižší  váhový prírastok sa doporučuje ženám, ktoré majú nadváhu pred tehotenstvom  (7-11,5 kg),               vyšší u žien veľmi štíhlych- BMI pred tehotenstvom menej než 20 (12,5-18 kg), u žien s normálnou hmotnosťou (11,5-16 kg).

V tehotenstve sa ale nesmie hladovať alebo dokonca držať diéta. U tehotných by došlo k rýchlemu poklesu glukózy, inzulínu, vzniku ketolátok, ktoré prechádzajú placentou a môžu poškodiť mozog plodu. Ak je výživa matky nedostatočná, zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu, mentálnej retardácie plodu, nízkej pôrodnej hmotnosti plodu...

 

Nie všetky tehotné ženy môžu v tehotenstve  jesť čo a kedy sa im zachce. Mnohé( až 80%) trpia najmä počas prvých mesiacov takzvanou rannou nevoľnosťou, ktorá sa však môže vyskytovať počas celého dňa. Väčšinou to súvisí s neprimeranou, nepravidelnou a nevhodnou stravou, obavami, stresom...

 

 

Pomôcť môže pár tipov:

  • Zjesť nejakú maličkosť najlepšie už pred vstaním z postele.
  • Strava by sa mala rozdeliť na  viac malých jedál na celý deň.
  • Niektorým ženám pomáha dôkladné žutie orechov.
  • Chute sa môže zmeniť, preto by sa tehotná žena mala vyhnúť výrobkom, ktoré jej nechutia a nevoňajú .
  • Eventuálne treba zmeniť aj zubnú pastu a veľkosť zubnej kefky, ak tieto vyvolávajú väčšie nutkanie na zvracanie. Elektrické zubné kefky spravidla mávajú malé hlavy, ktoré môžu byť príjemnejšie.
  • V každom prípade je dôležité vyrovnávať stratu tekutín a minerálov vzniknutú pri vracaní.
  • Ak je možné ležte a spite v polosede, aby ústa boli oveľa vyššie ako žalúdok.
  • Vyvarujte sa hladu.
  • Neprejedajte sa.
  • Pri jedle zároveň nepite.
  • Používajte prenatálne vitamíny v rôznych časoch. Nepoužívajte ich každý deň v rovnakom čase.
  • Vyhýbajte sa tučným, mastným a ťažko stráviteľným jedlám.
  • Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
  • Obliekajte si voľnejšie oblečenie.
  • Vdychujte vôňu citróna.
  • Pite zázvorový čaj

Ak k tehotenským nevoľnostiam často dochádza, obmedzujú a znepríjemňujú život tehotnej, existujú tabletky obsahujúce zázvor, ktoré tieto komplikácie zmierňujú. Dajú sa zakúpiť u nás na prevádzke.

Vyhnite sa umelým sladidlám, ako je aspartám, cyklamát, sacharín. Mnohé z nich sú rakovinotvorné. Aspartám môže spôsobiť nenávratné poškodenie plodu, rôzne vývinové poruchy alebo mentálnu retardáciu.

Úplne sa vyhnite jedlám s obsahom glutamanu sodného (E621). Na pokusoch na zvieratách bolo dokázané, že kyselina glutámová obsiahnutá v glutamane sodnom prechádza bariérou medzi krvou a mozgom a poškodzuje nervové bunky. Glutaman je bežne v lacných sójových omáčkach, sáčkových polievkach a omáčkach, vegete, koreniacich zmesiach.

Prekyslenie organizmu spôsobuje komplikácie - pálenie záhy, vyplavovanie vápnika a horčíka a s tým súvisiace kŕče, únavu, nedostatok energie, zníženú imunitu. Potraviny spôsobujúce prekyslenie sú: príliš veľa mäsa, syrov, mlieka, biela múka, a výrobky z nej, cukor, čokoláda, cukrovinky, koláče , sušienky, živočíšne tuky (maslo, slanina, masť, údeniny, maslové zákusky, mastné mäso...), káva, čierny čaj, pivo, alkohol, cigarety, sýtené minerálne vody.

Potraviny, ktoré likvidujú kyseliny v tele a pôsobia zásadotvorne sú: zelenina, najmä zelená, ovocie, strukoviny, morské riasy, mladý zelený jačmeň, morské riasy, melasa, kyslé potraviny ( kyslá kapusta, kyslé uhorky, citrón, citrusové plody najmä grapefruit, zelený a ovocný čaj, sóda bicarbóna (jedlá sóda), cesnak, cibuľa.

Redukujte stres. Zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Primeraný pohyb – prechádzky, cvičenia pre tehotné, plávanie... vám uľahčia pôrod a obdobia po ňom.

Dostatočný prísun vitamínov a minerálov v tehotenstve zabezpečíte užívaním doplnkov výživy určených pre tehotné matky.

Vitamíny

Mimoriadne dôležitá je kyselina listová, vitamín C, D a vitamíny skupiny B-B1 (tiamín) a B6,B9,B12.

Kyselina listová( B 9)

Jej nedostatok môže spôsobovať poruchy v tvorbe chrbtice (rázštepy), nízku pôrodnú hmotnosť a krvácania, potraty. Odporúča sa užívať tento vitamín už pred tehotenstvom a počas prvých troch mesiacov, najmä vo vyspelých krajinách, kde je strava v tomto ohľade väčšinou nedostatočná. Dodatočne sa počas tehotenstva odporúča užívanie kyseliny listovej (  lepšie spolu s vitamínom B 12) v tabletkách  0,4 až 0,8 mg denne. Najideálnejšie je začať ju  užívať minimálne 3 mesiace pred otehotnením až do ukončeného 12. týždňa tehotenstva v množstve 0,8 mg a od 13. týždňa 0,4 mg.

 Zdrojom v potrave je zelená listová zelenina, brokolica, karfiol, špenát, ružičkový kel, špargľa, hovädzia pečeň, cereálie tepelne upravené,  hrach, šošovica, fazuľa, sójové bôby, cícer, pomaranče, banány, čučoriedky, maliny, vaječný žĺtok, lahôdkové droždie( dostať ho v obchodoch zdravej výživy).  

Kyselina listová je žiaľ veľmi citlivá na teplotu, čiže sa pri varení ničí, rovnako ako pri dlhom uskladňovaní. Preto by sa mala používať čo najčerstvejšia zelenina a dôkladne umytá.

Vitamíny skupiny B

Vitamín B6: jeho potreba je vyššia v druhej polovici tehotenstva, keď sa urýchľuje proces rozvoja centrálneho nervového systému plodu. Strava bohatá na celozrnné obilniny, červenú papriku, kápiu, mletú červenú papriku,  strukoviny, mäso a ryby väčšinou zabezpečí dostatočný prívod tohto vitamínu.

Vitamín B12: spolu s kyselinou listovou sa podieľa na množení buniek, čo je zásadný proces pri rozvoji plodu. Nachádza sa v potravinách živočíšneho pôvodu, v Tempechu, prirodzene fermentovanej sójovej omáčke a paste Miso,( dostať v potravinách zdravej výživy), v prirodzene nakladaných uhorkách (čiže bez umelých sladidel a bez cukru), v nakličovaných potravinách. Donedávna sa usudzovalo, že jeho jediným zdrojom sú mäso, mlieko a vajcia, ale podľa najnovších vedeckých štúdií ho vytvárajú baktérie v ústnej dutine a v zdravom čreve. Telo si vytvára zásoby asi na 5-10 rokov. Užívanie hormonálnej antikoncepcie, mnohých liekov a konzervant E200 (kyselina sorbová) likvidujú zásoby B12 v tele

Vitamín D

Vitamín D vlastne nie je skutočným vitamínom, pretože sa – na rozdiel k pravým vitamínom – môže tvoriť telom sám z cholesterolu. To sa deje v kože pri pôsobení ultrafialového svetla. Vitamín D reguluje v tele hospodárenie s vápnikom. Keď koža neobsahuje dostatok ultrafialového svetla a ak sa vitamín D nedodáva v dostatočnom množstve stravou, dochádza k poruchám v látkovej výmene kalcia, ktoré sú spojené s nedostatočnou mineralizáciou a následnou deformáciou kostí. Táto choroba (rachitída) sa nazývala „anglickou chorobou“, pretože bola rozšírená počas priemyselnej revolúcie u detí, ktoré pracovali v anglických baniach a slnko videli len zriedka.

Vitamín D  je nenahraditeľný pre látkovú premenu vápnika. V oblastiach s nedostatkom slnečného žiarenia, u dospievajúcich žien a pri strave s obmedzeným príjmom tukov býva potrebné podávanie vitamínových doplnkov. Potravinovým zdrojom je avokádo,  naklíčené strukoviny(napríklad mungo fazuľa, šošovica, cícer), ryby (najmä losos, sardinky), rybí tuk, rastlinné oleje, mlieko, orechy, vaječný žĺtok.

Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Vitamín C sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine. Jeho hlavná funkcia je v antioxidácii, t. zn. v ochrane biomolekúl pred zničením oxidáciou. Je to silný antioxidant.

Vitamín A

Vitamín A sa nachádza v potrave živočíšneho pôvodu ako je pečeň, mlieko alebo vaječný žĺtok, ako provitamín beta-karotén aj v ovocí (broskyne, marhule) a zelenine, napr. v mrkve, paprike a paradajkách. Deriváty vitamínu A zohrávajú pre biochemické procesy pri videní ako aj pri vývoji a tvorbe buniek dôležitú úlohu. Preto vedie nedostatok vitamínu A k šeroslepote a k rastovým poruchám. Vitamín A vo forme tabletiek alebo v inej forme dodávaný umelo má za následok značné vedľajšie účinky, ako odlupovanie rohovky, kožné zmeny alebo poškodenia pečene a ešte mnoho mesiacov po jeho užívaní vedie pri nenarodenom dieťati k deformáciám. Preto by sa mal užívať len na lekársky predpis pri určitých ochoreniach. Samozrejme, že ho možno dostať len na recept. Tehotné ženy by mali zrieknuť konzumovania väčšieho množstva pečene, ktorá v značných množstvách obsahuje vitamín A, lebo v pečeni sa hromadia škodlivé látky, ktoré chce telo zvieraťa vylúčiť. Beta karoténu v ovocí a zelenine sa však báť nemusíme, lebo ten sa premení na vitamín A v tele len v takom množstve, aké telo potrebuje a zvyšok sa vylúči.

Minerálne látky

Kalcium ( vápnik )

Kalcium človek prijíma najmä v mlieku a mliečnych výrobkoch, ale aj v  rybách. Kalcium sa z väčšej časti používa na stavbu kostí. Nedostatok kalcia sa môže objaviť v tehotenstve. Pre tehotné ženy sa odporúča  1 200 miligramov kalcia denne, čo zodpovedá asi jednému litru mlieka alebo mliečnych výrobkov. Ak sa stravou neprijíma dostatočné množstvo kalcia, telo siahne po zásobách matky, čo môže prejaviť na zuboch a kostiach matky.

Tehotné ženy, ktoré mlieko nemajú radi alebo ho neznesú, by mali bezpodmienečne jesť iné mliečne výrobky (tvrdé syry, kefír, cmar, acidofilné mlieko, biele jogurty) a piť kalciom obohatené ovocné šťavy. Pri minerálkach by sa malo dbať na obsah kalcia a prípadne zmeniť značku. „Dobré“ minerálne vody pre tehotné ženy by mali obsahovať minimálne 200 mg kalcia na liter.

Istý výskum, ktorý bol financovaný OSN a svetovou bankou a ktorý bol prevedený v Uruguaji, dokonca potvrdil, že dostatočné zásobenie kalciom ovplyvňuje neskorší krvný tlak dieťaťa. Jednej skupine žien sa počas tehotenstva podával denne vápnik, druhej skupine nie. Deti žien, ktoré dostávali kalcium, mali neskôr nižší krvný tlak.

Vápnik nájdeme aj v potravinách rastlinného pôvodu -  sezam, tofu, sója, lieskové orechy,  mandle, mak, kel, čínska kapusta, cvikla, riasy( KOMBU, WAKAME, ARAME - dostať v predajniach zdravej výživy alebo na internete na www.bio-obchod.sk), mak, pažítka a petržlenová vňať, tmavá zelenina (brokolica, kapusta, špenát), morské ryby (najmä sardinky s kosťami), biela fazuľa a cícer. Čínska kapusta je výborný a bezpečný zdroj vápnika: šálka krájanej čínskej kapusty poskytne telu toľko vápnika ako šálka kravského mlieka. Surové obilné ovsené a iné vločky pre obsah fytátov na seba viažu vápnik, je preto potrebné ich tepelne upravovať!

Magnézium (horčík)

Magnézium sa bohato vyskytuje najmä v zelenine. V tele sa používa na stavbu kostí a ako kofaktor pri mnohých enzýmoch látkovej výmeny.

Nedostatok magnézia sa na tehotenstve prejavuje veľmi negatívne a okrem kŕčov v lýtkach a bruchu môže dokonca viesť k potratom a predčasným pôrodným bolestiam. Veľa ženských lekárov preto preventívne predpisuje preparáty s magnéziom. Tehotným ženám sa odporúča 450 miligramov magnézia denne. Užívanie magnézia a železa sa však navzájom vylučuje. Železo a magnézium by sa preto mali užívať s časovým odstupom 2 hodín.

Jeho zdrojom sú slnečnicové a tekvicové jadrá, ľan, mak, sezam, pšeničné klíčky, pšeno, sója, orechy, strukoviny, celozrnné obilniny, mandle, orechy.

Železo

Železo je veľmi dôležité. U tehotných žien je denná potreba 20 mg na deň. Železo je dôležité pre všetky štruktúry transportujúce a premieňajúce kyseliny v bunkách tela, tak aj pre hemoglobín v červených krvinkách. Nedostatok železa preto vedie k anémii (chudokrvnosť). Počas tehotenstva stúpa objem krvi tehotných žien o cca. 1 liter. Železo je pre plod nutne potrebné pre zásobovanie krvou a stavbu vnútorných orgánov. Pri krvných vyšetreniach počas tehotenstva sa pozoruje dostatočné zásobenie železom a prípadne sa predpíše preparát obsahujúci železo. K nedostatku železa často dochádza hlavne počas neskorého tehotenstva. Železo sa lepšie vstrebáva spolu s vitamínom C. Tehotné ženy by preto mali veľa ochucovať citrónmi. Užívanie magnézia a železa sa však navzájom vylučuje. Železo a magnézium by sa preto mali užívať s časovým odstupom 2 hodín.

Jeho zdrojom v potrave sú riasy (NORI, Dulse vločky – dostať v obchodoch zdravej výživy alebo na internete  sója, zelená zelenina, strukoviny, pšeno, sezam, melasa. Najviac železa však obsahuje červené mäso, ryby, hydina (železo je lepšie vstrebateľné z potravín živočíšneho pôvodu). Z rastlinných zdrojov na vstrebanie potrebuje vitamín C. Pokvapkanie zeleniny citrónovou šťavou a pridanie kvalitného rastlinného oleja zvyšuje využiteľnosť železa.

Jód

Jodid sa nachádza v morských rybách, jodidovanej soli a sčasti aj v pitnej vode. Je zabudovaný do hormónov štítnej žľazy. Malá koncentrácia jodidu v strave v mnohých oblastiach Európy vedie u ľudí, ktorí na to majú genetické vlohy, k zväčšeniu štítnej žľazy („hrvoľ“).

Tehotné ženy potrebujú zvýšené množstvá jódu. Od 12 týždňa tehotenstva potrebuje nenarodené dieťa jód pre vlastnú štítnu žľazu. Jód je dôležitý najmä pre vývin mozgu dieťaťa. Nedostatok jódu môže viesť k nižším inteligenčným kvocientom. Preto by sa mala bezpodmienečne kupovať jodidovaná soľ. Tehotným ženám sa odporúča 200 mikrogramov jódu denne.

Jeho zdrojmi sú morská soľ (výhodnejšia ako klasická pre obsah minerálov), morské ryby, morské riasy ( NORI, KOMBU , DULSE vločky ( dostať v obchodoch zdravej výživy alebo na internete na www.bio-obchod.sk Tehotenské vitamíny obsahujú denné dávky všetkých dôležitých vitamínov a minerálov. Jód je podstatný pre vývoj mozgu dieťaťa, bez neho môže byť dieťa mentálne retardované.

Zinok

Zinok je dôležitý najmä ako kofaktor pre mnohé enzýmy a o. i. pomáha pri detoxifikácii tela. Na zinok je bohaté hlavne mäso, ryby, celozrnné výrobky a strukoviny, ako i vajíčka a syry. V neskorom tehotenstve dochádza relatívne často k nedostatku zinku, ktorý by sa mal vyrovnať príslušnými preparátmi, lebo v mnohých štúdiách bol spájaný so zvýšeným rizikom vývinových anomálií. Denná potreba u tehotných žien je 20 mg.

Pozor: Nemali by sa podávať nadmerné dávky zinku, preto by jeho užívanie malo byť konzultované s lekárom. 

Selén

Selén je dôležitý na ochranu tela pred intoxikácii ťažkými kovmi. Dá sa nájsť v mäse, rybách a vajíčkach. Pri vyváženej strave sa prijíma dostatok selénu. V tehotenstve je denná potreba selénu 0,1 až 0,2 miligramov.

Celú paletu vitamínov a stopových prvkov obsahujú prípravky bežne dostupné pre tehotné a kojace ženy, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni, alebo v internetových  lekárňach v rôznych cenách a akciách. Tu je stručný prehľad tých najznámejších.


Vitamíny na mieru
Na trhu sú asi dve desiatky vitamínov pre tehotné vrátane doplnku kyseliny listovej. Niektoré z nich sa môžu používať aj neskôr pri dojčení (napr. GS MAMAVIT), iné sú rozdelené podľa trimestrov Calibrum Babyplab (I . trimester) a Calibrum Mami (II. a III. trimester). Niektoré sú špeciálne upravené pre mamičky, ktoré majú nejaké zdravotné problémy (napr. PRENATAL vitamíny sú vhodné pre ženy, ktoré majú problémy so štítnou žľazou, pretože neobsahujú jód). Preto vyberajte tie vitamíny, ktoré budú vhodné práve pre vás. O tom by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo aj s lekárnikom.
Najznámejšie tehotenské vitamíny na trhu, ich zloženie a orientačné ceny nájdete na internete.

Femibion a LadeeVitae sa dajú zakúpiť aj na našej prevádzke.

Femibion – 1 tabletka denne po jedle

LadeeVitae – 1 tabletka denne
Calibrum mami, Walmark PREGNIUM sa užíva 2-krát denne jedna tabletka.
NB Prenatal Vitamíny – ½ tabletky denne
GS MAMAVIT, Calibrum Baby plan – 1 tabletka denne


Buďte opatrná
Nezabudnite, že predávkovanie niektorými vitamínmi môže poškodiť plod. Preto vždy vyberajte vitamíny starostlivo a dávkujte ich podľa predpisu. Určite neužívajte obyčajné multivitamíny,  iba vitamíny určené pre tehotné.